Debaty towarzyszą wystawie "Ukraina. Pod innym niebem”, na której pokazywane są prace twórców z Ukrainy, które artyści ci stworzyli po ataku Rosji na ich kraj 24 lutego 2022 r.

Reklama

"Agonia imperium?"

"Przyglądamy się agresji i traktujemy opowieści ukraińskich artystów i artystek, jako impuls do przemyślenia aktualnej sytuacji w naszej części świata, a także w szerszej perspektywie geopolitycznej. Chcemy zapytać o mechanizmy kulturowe i społeczne, które agresja Putina na Ukrainę ujawnia, a także o towarzyszące jej przewartościowania idei porządkujących dotychczasowe życie zachodnich społeczeństw” – zapowiadają organizatorzy spotkań.

Pierwszej debacie "Agonia imperium?” w środę wieczorem będzie towarzyszył pokaz filmu Macieja Maciejowskiego i Michała Orzechowskiego "Casus Belli. Po co komu ta wojna?” z 2022 roku. Film pokazuje mechanizm rosyjskich agresji: na Gruzję w 2008 r. i Ukrainę od 2014 r.

Reklama

"Zasadnicza oś historii Rosji pozostaje bez zmian"

W dyskusji prowadzonej przez dra Piotra Bernatowicza, dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski udział wezmą: dr Piotr Grochmalski, politolog i dziennikarz, autor książek, m.in. "Czeczenia. Rys prawdziwy oraz Klęska demokracji? Obszar byłego ZSRR”, Maciej Maciejowski, dziennikarz, producent i reżyser, współtwórca filmu dokumentalnego "Casus Belli. Po co komu ta wojna?", Krzysztof Strachota, kierownik Zespołu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Reklama

Historia rosyjska jest historią utrzymującego się terytorialnego ekspansjonizmu – pisał w 1987 Zbigniew Brzeziński. Obecna agresja na Ukrainę, podobnie jak wcześniejsza na Gruzję w 2008 roku, pokazuje, że mimo upadku ZSRR zasadnicza oś historii Rosji pozostaje bez zmian.

Tematy debaty

"Jednak czy obecna agresja jest świadectwem siły czy słabości imperium? Porażki armii rosyjskiej w starciach z Ukraińcami, a także malejące wpływy Rosji w państwach Azji Centralnej wskazują raczej na słabość. Czy zatem obecnie nie jesteśmy świadkami kolejnego, jak na przełomie lat 80. i 90., kryzysu imperium, a może i jego ostatecznego upadku?” - takie zagadnienia będą przedmiotem pierwszej z debat.

"Od Putina do Stalina. Wokół agresji na Ukrainę” - debata odbędzie się 30 listopada o godz. 18.00 w kinie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Autorka: Anna Bernat