Starożytność

Tereny, na których obecnie znajduje się Neapol, były zamieszkane przez starożytną grecką kolonię o nazwie Partenope. W IV wieku p.n.e. została ona połączona z sąsiednimi koloniami Megarą i Neapolis, tworząc nowe miasto Neapolis. Neapol był ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym w starożytności, a pod rządami Rzymian stał się jednym z najważniejszych miast w Cesarstwie Rzymskim.

Reklama

Średniowiecze

Reklama

W okresie średniowiecza Neapol przeszedł wiele zmian politycznych. Przechodził od rąk władców Bizancjum do Longobardów i Normanów. W 1139 roku Roger II Sycylijski ogłosił się królem Sycylii, a Neapol stał się częścią Królestwa Sycylii, które obejmowało również południową Italię. Neapol był w tym okresie jednym z najważniejszych miast w Europie.

Renesans i wojny włoskie

W XVI wieku Neapol stał się areną walk pomiędzy różnymi potęgami europejskimi. Francja, Hiszpania i Austria toczyły wojny o dominację nad miastem i południową Italią. Neapol był również ośrodkiem renesansowej kultury, a w tym okresie powstały takie zabytki jak Pałac Królewski i katedra w Neapolu.

Wiek XIX

W okresie napoleońskim Neapol był okupowany przez Francję, a następnie stał się częścią Królestwa Obojga Sycylii. W 1860 roku doszło do powstania, które doprowadziło do zjednoczenia Włoch pod przywództwem Giuseppe Garibaldiego. Neapol stał się częścią Królestwa Włoch.

XX wiek

Reklama

W czasie II wojny światowej Neapol był celem bombardowań i walk, a po wojnie odnowiono zniszczone obszary miasta. W latach powojennych miasto przechodziło przez okresy gospodarczej stagnacji, ale również rozwijało się jako ośrodek przemysłowy i turystyczny.

Współczesność

Obecnie Neapol jest jednym z największych miast we Włoszech i stanowi ważne centrum gospodarcze, kulturalne i turystyczne. Miasto słynie z pięknych zabytków, takich jak Zamek Nowego Miasta, podziemia Neapolu i katedra San Gennaro.

Także kibice piłki nożnej mają swoje powody, by ubóstwiać Neapol - za klub Napoli, w którym obecnie gra polski napastnik Piotr Zieliński, a także za kult Diega Maradony.

Neapol jest również znany z włoskiej kuchni, zwłaszcza z pizzy, która ma swoje korzenie właśnie w tym mieście. Niestety, Neapol ma także swoją mroczną stronę, jako kolebka najpotężniejszej włoskiej mafii - kamorry.