Przez niemal pół wieku w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych powstało ponad 180 odcinków kreskówki.

Reklama

Z okazji jubileuszu 7 listopada o godz. 10 z placu przy Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wyruszy korowód dzieci przebranych za bajkowe postacie, który dotrze do pomnika Bolka i Lolka. Tam nastąpi uroczyste otwarcie trzydniowego jubileuszu 50. urodzin chłopców. Zaplanowano projekcje odcinków serialu, a także spektakl w Teatrze Polskim "Bolek i Lolek - Świat to za mało. Kuba i Śruba świętują 50. urodziny Bolka i Lolka".

Serial "Bolek i Lolek" powstawał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a pomysłodawcą tytułowych bohaterów był ówczesny dyrektor Studia - Władysław Nehrebecki. Za pierwowzory postaci posłużyli jego synowie - Jan i Roman.

Pierwszy odcinek nosił tytuł "Kusza". Przez następne 23 lata, aż do roku 1986 wyprodukowano ich ponad 180. Powstały też dwa filmy pełnometrażowe - w 1977 roku "Wielka Podróż Bolka i Lolka", do której dwa lata później roku nakręcono epilog "Kawaler Orderu Uśmiechu", oraz w 1986 roku - "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie".

Filmy z przygodami niezapomnianego duetu chętnie oglądają kolejne pokolenia. W zorganizowanym przez Telewizję Polską i „Gazetę Wyborczą” w 1997 roku plebiscycie "Dobranocka wszech czasów", Bolek i Lolek zajęli pierwsze miejsce, przed "Smerfami" i "Wilkiem i zającem". Obecnie Bolek i Lolek często pojawiają się w książeczkach, kolorowankach, grach i programach komputerowych.

Bohaterowie kultowej kreskówki doczekali się też pomnika. W 2011 roku w Bielsku-Białej odsłonięto pomnik Bolka i Lolka.

Reklama

Pomysł stworzenia serii o Bolku i Lolku był odpowiedzią na rozwój polskiej telewizji. Założeniem było wykreowanie bohaterów, którzy przeżywając podwórkowe przygody, wcielają się w postacie znane z literatury młodzieżowej i z filmów. W ich zabawach zatarciu ulega granica między fantazją a fikcją.

Imiona postaci nawiązują do przedwojennego polskiego filmu "Bolek i Lolek" z 1936 roku, w reżyserii Michała Waszyńskiego, w którym obie tytułowe postacie grał Adolf Dymsza. Autorami rysunkowego wizerunku głównych bohaterów byli: Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki, a kompozytorem najbardziej znanego motywu muzycznego Waldemar Kazanecki.

Serial "Bolek i Lolek" powstawał w czasach, kiedy wszystko było robione ręcznie, za pomocą papieru, farb i ołówka. Przy 10-minutowym odcinku pracował jeden reżyser z grupą animatorów. Zespół realizował jeden odcinek przez kilka miesięcy.

W 1973 twórcy filmu wprowadzili na życzenie żeńskiej części widowni nową postać - Tolę. Pierwszy raz wystąpiła w odcinku zatytułowanym "Tola". W sumie pojawiła się w 30 odcinkach.

Większość filmów nie posiada dialogów. Wyjątkiem są pełnometrażowe i serie z lat 80-tych, gdzie głównym bohaterom głosu użyczały: Bolkowi - Ewa Złotowska, Ilona Kuśmierska, Lolkowi - Danuta Mancewicz, Danuta Przesmycka.

Film "Wielka podróż Bolka i Lolka" 1977 roku był pierwszym polskim pełnometrażowym filmem animowanym. Pracowało nad nim około 30 osób, a w końcowej fazie produkcji nawet 50. Realizacja trwała trzy lata. Film wzbudził zainteresowanie amerykańskiej wytwórni Columbia, jednak spór o prawa autorskie do projektu plastycznego postaci przekreślił plany współpracy z amerykańską wytwórnią.