"Podróż" to zapis wspomnień autorki, która w 1942 roku, wraz z siostrą udała się na roboty do Niemiec, by uniknąć losu Żydów wywożonych do obozów koncentracyjnych. Ze zmienionymi nazwiskami, fałszywymi dokumentami i nową tożsamością, młode kobiety wyruszyły z getta w małym polskim miasteczku, w podróż, która ocaliła je przed śmiercią.

Reklama

Jak czuje się człowiek, któremu odbiera się prawo istnienia? Jak czuje się młoda dziewczyna, która musi ukrywać własną tożsamość? I w końcu, co czuje Żydówka, która wyrusza w podróż do hitlerowskich Niemiec, by ratować własne życie?

Fink nie udziela oczywistych odpowiedzi na te pytania. Opisując jednak swoją historię, dzieli się z czytelnikiem własnymi emocjami i przemyśleniami, które towarzyszyły jej w tym dramatycznym okresie życia. Dzięki temu autorka pozwala nam choć na chwilę poczuć niewielką namiastkę dramatu, jaki przeżywały miliony ludzi, którym w tamtym czasie odmawiano prawa istnienia.
"Podróż" ma jeszcze jeden wymiar. Ta książka w niezwykle subtelny sposób, bez zbędnego patosu pokazuje, jak łatwo, w odpowiednich okolicznościach, ludzie potrafią wydobyć z siebie bezinteresowne okrucieństwo.

Fink w swoich wspomnieniach nie dokonuje ocen, nie wyciąga wniosków i nie moralizuje. Autorka przedstawia tylko fakty i własne odczucia, co czyni "Podróż" tym bardziej przejmującym świadectwem woli walki i determinacji do tego by przetrwać w obliczu największego nawet zagrożenia, którym w tym wypadku okazuje się drugi człowiek.

"Podróż" Idy Fink ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa W.A.B.

Autor: Anna Sobańda

Media