Gdy w 1979 roku Międzynarodowa Komisja Praw Człowieka odwiedziła siedzibę Szkoły Mechanicznej Marynarki Wojennej (ESMA) w Buenos Aires, nie znalazła ani śladu po przetrzymywanych tam więźniach. Marynarka Wojenna z pomocą Kościoła, ukryła ich na wyspie Silencio, zwyczajowym miejscu wypoczynku kardynała arcybiskupa Buenos Aires. To jedyny znany w świecie przypadek obozu koncentracyjnego w posiadłości kościelnej.

Reklama

Do tajnych stosunków Kościoła z dyktaturą wojskową w Argentynie należą m.in. wpływy admirała Massery na papieża Pawła VI, podwójna gra ówczesnego prowincjała Towarzystwa Jezusowego Jorge Bergoglia czy też zaangażowanie nuncjusza apostolskiego i sekretarza ordynariatu polowego w program resocjalizacyjny dla więźniów ESMA.

Największą burzę wywołają, rzecz jasna, rozdziały poświęcone Bergogliemu. I nie bez przyczyny. Książka rzuca nieco światła na jego zaangażowanie jako prowincjała zakonu jezuitów, które nigdy nie zostało do końca wyjaśnione - pisał o książce Verbitsky'ego "Le Monde Dyplomatique".

Horacio Verbitsky, "Milczenie", Prószyński i S-ka