"Moja Mama była żołnierzem Batalionu "Zośka". Kwatera "Zośki" na Powązkach to szczególnie bliskie mi miejsce. Pamięć jest nam potrzebna, jak woda i powietrze. Dobrze, że cała Polska dziś o Nich pamięta! Cześć i Chwała Bohaterom!" - napisał w sobotę na Twitterze minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Reklama

W sobotę w stolicy kontynuowane są obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczęły się w czwartek. W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, uroczystości związane z rocznicą powstania mają bardziej kameralny charakter. Organizatorzy zachęcają do śledzenia uroczystości online - większość z nich jest transmitowana na żywo.

76 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, trwającej od września 1939 r.