Aleksiej Simonw odebrał nagrodę podczas uroczystości w Łazienkach Królewskich Warszawie. Jak mówi, to zaszczyt i duma - szczególne, że to pierwsza taka nagroda. Jestem bardzo dumny z tego, że przez 23 lata funkcjonowania w tym środowisku nie dostałem żadnej nagrody państwowej. Mam tylko nagrody pochodzące od organizacji pozarządowych. Ale jestem już za stary, by się z tego cieszyć - dodaje Aleksiej Simonow.

Reklama

Fundacji Obrony Głasnosti prowadzi programy na rzecz wolności informacji, między innymi ochrony i wspierania niezależności lokalnych dziennikarzy, relacji między władzą a mediami, ujawniania przypadków stosowania przemocy wobec dziennikarzy oraz informowania międzynarodowej opinii publicznej o naruszeniach wolności słowa w Rosji.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek mówi, że tegoroczna edycja Nagrody Wolności Słowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów jest wyjątkowa - a to z tego względu, że sami obchodzimy 25-lecie wolności.

Nagroda Wolności Słowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów (IAPC) przyznawana jest osobie lub organizacji za szczególny wkład w walkę lub obronę wolności słowa, za tworzenie warunków lub wspieranie wysiłków na rzecz wolności słowa.