Znalazła się na niej zapowiedź artykułu zatytułowanego "Polska wymazuje historyczną rolę Lecha Wałęsy". Gazeta jest podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos rozdawana za darmo.

Reklama

Tekst przypomina o tym jaką rolę Lech Wałęsa – "najsłynniejszy polski dysydent" odegrał w historii XX wieku. Autorzy piszą, że "rewolucja, której przewodził Wałęsa w 1989 roku otworzyła drogę do zjednoczenia większości Europy pod sztandarami liberalnej demokracji i poszerzenia Unii Europejskiej". Zwracają uwagę, że były prezydent jest sukcesywnie wymazywany z historii przez rządzącą w Polsce partię, która "próbuje przemodelować demokrację, którą Wałęsa pomagał budować".

Autorzy stwierdzają, że PiS podważa zarówno dziedzictwo Wałęsy, jak i trzy dekady dążenia kraju do wzoru świeckiego, zachodniego państwa. PiS "tworzy przy tym nowy rodzaj demokracji, zgodny z populistyczną, nacjonalistyczną wizją". Dziennikarze zauważają, że podobne zjawiska zachodzą także w kilku innych postkomunistycznych państwach Europy Wschodniej, w których wyborcy "szukają nowych sposobów na określenie własnej tożsamości".

Na Facebooku byłego prezydenta pojawił się wpis, w którym padają słowa: "Teraz Kaczynski mowi do Polakow -KANALIE . Rządząca w Polsce Partia -Prawo i Sprawiedliwosc chce mnie zniszczyć i wymazać z historii Polski i Demokracji. (- pisownia oryginalna – przyp. red.)".