Jak podkreślił Kurski podczas poniedziałkowej uroczystości otwarcia studia, jego budowa oraz stworzenie nowej redakcji i oprawy graficznej "Wiadomości" były jego marzeniami, odkąd objął funkcję prezesa TVP.

- Pierwsze dzieło jest już zakończone, dzisiaj oddajemy je do użytku. Jestem zadowolony z jego kształtu. Rzeczywiście 22 m ściany LED-owej, najdłuższej w Europie, 18 mln pikseli. Ekran touch screen na 100 cali, 10 kamer, nowoczesna reżyserka, wiele oprawowych programów, które pozwolą na - do tej pory nieistniejące - możliwości w telewizji pięknej wizualizacji naszego TVP Info - powiedział Kurski.

Prezes TVP podziękował wszystkim, którzy "wspierali proces inwestycyjny i pomagali w jego skutecznym ukończeniu". - Oddajemy dzisiaj do państwa (dyspozycji - PAP), naszych dziennikarzy, ten piękny obiekt. Jestem przekonany, że jest on na miarę i wyzwań, i potrzeb. Oby był jak najlepszym okienkiem wystawowym, informacyjnym, publicystycznym Telewizji Polskiej dla naszych widzów - zaznaczył.

Jak dodał, nowoczesna telewizja publiczna "to nie tylko znakomity kontent, dobre, rzetelne informacje, żywa publicystyka, kontakt z widzami, ale to przede wszystkim dystrybucja, nowoczesna technika i technologia".

- Tutaj mieliśmy bardzo duże zapóźnienia. Kiedy zostawałem prezesem telewizji pamiętam, że "Jaka to melodia" była w SD, "Pytanie na śniadanie" było w SD, "Jeden z dziesięciu" było w SD. Wiele innych zapóźnień technologicznych rzeczywiście biło po oczach, ale najbardziej mnie irytowała dysproporcja pomiędzy wysokimi kompetencjami redakcyjnymi, dziennikarskimi TVP Info, a niezadowalającą formą obrazkową. Po prostu brak dobrej, pięknej wizualizacji w znacznym stopniu ograniczał nasze możliwości ekspresji - ocenił Kurski.

Według dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosława Olechowskiego, uruchomienie nowego studia TVP Info "to wyjątkowe wydarzenie". - Po wielu latach regresu, metodycznego ograniczania możliwości, zdolności produkcyjnych, technologicznych Telewizji Polskiej wreszcie robimy taką przełomową inwestycję. Moment zwrotny, odbudowujemy potęgę programów informacyjnych TVP, bo nie wiem, czy państwo wiecie, ale jeszcze siedem miesięcy temu w tym miejscu była stara, zdegradowana hala obróbki taśmy filmowej. Dzisiaj mamy supernowoczesne studio - wyjaśnił.

W uroczystości uczestniczyli również m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Janusz Kawecki oraz przewodniczący Rady Programowej TVP Sławomir Siwek.

Nowe studio TVP Info o powierzchni 230 mkw. powstało w budynku Telewizji Polskiej przy stołecznym placu Powstańców Warszawy 7, gdzie mieszczą się redakcje programów informacyjnych i publicystycznych TVP. Prace remontowe trwały od marca br.

Telewizja Polska przygotowuje również nowe studio "Wiadomości" TVP1. Obecnie zakończyły się już prace remontowo-budowlane i trwają testy technologii oraz nowej oprawy graficznej, przygotowanej przez Platige Image. Dokładna data uruchomienia nowego studia "Wiadomości" nie jest jeszcze znana.