Szynkowski vel Sęk podkreślił, że celem podpisania listu intencyjnego jest zbliżenie współpracy między MSZ a TVP, żeby "skuteczniej promować Polskę na arenie międzynarodowej". Celem listu jest także ułatwienie dostępu do produkcji TVP zarówno obywatelom Polski mieszkającym za granicą, jak i obcokrajowcom - dodał.

Reklama

Rola TVP w promowaniu wizerunku Polski

Wiceszef MSZ podkreślał także rolę produkcji TVP w działalności 25 Instytutów Polski, które znajdują się na całym świecie.

- Chcemy też, żeby TVP dzięki zaangażowaniu naszej dyplomacji mogła skutecznie zaistnieć na festiwalach, w tym w Londynie i Rzymie, ze swoimi produkcjami, żeby mogła zaistnieć mocniej dzięki telewizjom innych krajów - mówił Szynkowski vel Sęk. Według niego pierwszym takim efektem będzie cykl "Idziemy na film polski" prezentowany w telewizji chorwackiej w grudniu.

Cele dyplomatyczne

Wiceszef resortu dyplomacji podkreślił, że MSZ chce także wykorzystać współpracę z TVP do promowania ważnych wydarzeń międzynarodowych, w tym - jak dodał - 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej w lutym przyszłego roku.

Matyszkowicz zapewnił, że celem listu jest wykorzystywanie zasobów TVP do celów dyplomatycznych. - Wierzymy, że nasze dokumenty, fabuły, będą mogły stanowić element Instytutów Polskich - zaznaczył członek zarządu TVP.