Inicjatorki apelu to opozycjonistka i polityczka Barbara Labuda, reżyserka Agnieszka Holland, opozycjonistka Danuta Kuroń, profesorki Monika Płatek i Magdalena Środa oraz Marta Lempart, liderka Strajku Kobiet.

Reklama

"Nie ma wolności bez wolnych mediów"

- Wolne media, jak TVN, to ostatnie bastiony niezależności. Bez nich będziemy mieć za chwilę w Polsce kneble na ustach i niczym nie ograniczoną kuratelę PiS nad społeczeństwem - mówi Labuda.

- Obrona praw człowieka, aktywna obrona wolności jest naszym obywatelskim obowiązkiem. Strach, pasywność i obojętność karmią dyktatury - dodaje Płatek.

Reklama

Środa zauważa z kolei, że "nie ma demokracji bez wolności, nie ma wolności bez wolności słowa, nie ma wolności słowa bez wolnych, bezstronnych mediów. Propaganda, z jaką mamy do czynienia dziś, zabija nie tylko wolność, zabija dusze!".

- Jeśli dopuścimy, aby zarżnięto niezależne media, co jest planem PiS-u, demokracja, a w efekcie niepodległość Polski, skończą się na długo - uważa Holland.

Reklama

- Na protestach śpiewamy o tym, że wolność kochamy i rozumiemy. A poza protestami działamy, podejmując się wszystkiego, co może być skuteczne - w tym przypadku bazujemy na międzynarodowym szacunku wobec skali oporu kobiet mieszkających w Polsce. Celowo odwołujemy się do świadomości obecnej także wśród władz USA, dotyczącej naszej walki o demokrację i wolność - kwituje Lempart.

Liczba podpisów rośnie

Pod apelem podpisało się już prawie 6000 osób, będzie on dostarczony za pośrednictwem ambasady USA w Polsce.

Dołączyć do apelu można >>>TUTAJ<<<.