"Kulisy kampanii nienawiści wobec prezydenta Gdańska. Kto w politycznej walce zdradził Pawła Adamowicza? Dla kogo był niewygodny? Komu najbardziej przeszkadzał?" - na takie pytania odpowiada dokument "Jesteś mechanizmem niszczącym" zdaniem twórców.

Reklama

Hipokryzja KO?

Film oskarża polityków Koalicji Obywatelskiej i "opozycyjne" media typu TVN24 czy "Gazety Wyborczej" o... hejtowanie Adamowicza w kontekście zatajania dochodów lub wyborów samorządowych. Przypomniano m.in. wypowiedź Katarzyny Lubnauer odnośnie wyścigu o fotel prezydenta Gdańska, że "kandydatura Pawła Adamowicza jest dla niej nie do przyjęcia". Szczególny nacisk położono zaś na słowa kontrkandydata Adamowicza w wyborach, popieranego przez PO Jarosława Wałęsy, kiedy ten wyraził nadzieję, że "Paweł Adamowicz się opamięta i nie będzie kandydował w Gdańsku" oraz mówił, że Adamowicz jest "mechanizmem niszczącym" (skąd tytuł filmu).

Twórcy dokumentu skrytykowali także żonę i teściową tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Skrupulatnie wyliczono, ile mieszkań posiadała rodzina samorządowca i zasugerowano, że ów nabył je po zaniżonej cenie. Sam Gdańsk porównano natomiast do... mafijnej Sycylii.

Pointę "Jesteś mechanizmem niszczącym" stanowi obecność polityków KO na pogrzebie Adamowicza i ciepłe słowa o zmarłym jako przejaw hipokryzji.

Burza na Twitterze

Po emisji filmu w sieci zawrzało. Janusz Lewandowski stwierdził, że "szczujnia TVP nie ustaje nawet po śmierci Pawła Adamowicza".

Reklama

Głos zabrała także obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która napisała, że "machina propagandowa TVP nie ustaje, co więcej próbują zmyć z siebie odpowiedzialność i to nie tylko polityczną...".

Post Dulkiewicz podał dalej m.in. Sławomir Nitras, pytając retorycznie Jacka Kurskiego, "jak nisko można upaść?".