Jak podał w komunikacie Departament Stanu, polska reporterka, która relacjonuje wojnę w Ukrainie od samego jej początku, a w 2014 r. została ranna w wyniku ostrzału przez rosyjskie siły w Donbasie, odznaczyła się odwagą i determinacją, mimo kierowanych wobec niej pogróżek i kampanii dezinformacyjnych. Doceniono też jej działalność humanitarną i dokumentowanie rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Reklama

Nieustraszona dziennikarka

"W obliczu stale obecnych zagrożeń, p. Zalewska pozostaje nieustraszona i w dalszym ciągu przyjmuje uchodźców z Ukrainy, rzuca światło na rosyjskie zbrodnie, odpowiedzialnie i zgodnie z prawdą prowadzi relacje z linii frontu i osobiście dostarcza pomoc na Ukrainę" - napisano.

Zalewska jest dziennikarką TVN; współpracowała też m.in. z ukraińską Espreso TV.

Nagroda IWOC

W środę nagrodę IWOC otrzyma w Białym Domu razem z 10. innymi kobietami, m.in. znaną ukraińską medyczką i wolontariuszką Julią "Tairą" Pajewską oraz uczestniczkami protestów w Iranie.

Tegoroczna ceremonia będzie 17. edycją nagród, które - jak głosi komunikat - honorują "kobiety z całego globu, które zademonstrowały wyjątkową odwagę, siłę i przywództwo w promowaniu pokoju, sprawiedliwości, praw człowieka, wzmocnienie roli kobiet i dziewczynek w całej swojej różnorodności - często kosztem wielkiego osobistego ryzyka i poświęcenia".

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński