Była prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska, zareagowała na decyzję sądu o postawieniu spółki w stan likwidacji. Wysłała "stosowne wezwanie prawne do P. Majchra".

Apel do likwidatora

Prezes Polskiego Radia, odwołana przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza, domaga się od likwidatora “natychmiastowego zaprzestania działań i naruszeń”, “natychmiastowego, nie później aniżeli w terminie 1 dnia roboczego opuszczenia przez niego oraz rzekomo zatrudnionych przez niego osób budynków należących do Polskiego Radia S.A.”, a także “wydania wszelkich dokumentów, którymi dysponuje oraz które zostały przez niego wydane jako rzekomego Prezesa Zarządu lub likwidatora spółki”

Reklama

Reakcja Sienkiewicza

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odpowiedział na decyzję sądu w komunikacie w mediach społecznościowych. Polskie Radio S.A. jest nadal w stanie likwidacji - ocenił.

"Wyjaśniam, że jedynie prawomocny (czyli ostateczny, po wyczerpaniu wszystkich instancji) wyrok sądu gospodarczego unieważniający uchwałę WZA z 27 grudnia 2023 r. mógłby skutecznie zakwestionować legalność rozpoczętego procesu likwidacji Polskiego Radia S.A. w likwidacji oraz powołania likwidatora, który nadal w świetle prawa pełnią swoją funkcję. To samo odnosi się analogicznie do skuteczności powołania przez WZA nowej Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A. w likwidacji (w składzie: Olga Sztejnert-Roszak, Tomasz Kapliński i Jakub Bartosiak)" - czytamy w oświadczeniu resortu.

Ministerstwo Kultury: Wobec obstrukcji Prezydenta RP

"Jako reprezentant właściciela spółek mających realizować misję mediów publicznych MKiDN dokłada wszelkich możliwych starań, aby przywrócić Polkom i Polakom pluralistyczne, rzetelne radio publiczne na najwyższym poziomie. Wobec obstrukcji Prezydenta RP dotyczącej okołobudżetowych środków na finansowanie Spółki w najbliższym roku WZA było zmuszone postawić Spółkę w stan likwidacji, jednak obecne władze Spółki czynią wszystko, aby racjonalizując wydatki zapewnić płynną gospodarkę ekonomiczną, produkcję programów i funkcjonowanie Spółki. Jednocześnie przeprowadzane będą liczne analizy i audyty, które mają zbadać wszelkie ewentualne nadużycia finansowe w latach 2016-2023" - informuje ministerstwo.