Jaguar przetwarza ponad półtora biliarda (10 do piętnastej potęgi) operacji matematycznych na sekundę. "Liczydło" zostało wyposażone w 181 tysięcy rdzeni (dzisiejsze domowe komputery posiadają zazwyczaj jeden lub dwa). Szybszy od tego monstrum jest tylko jeden komputer - tzw. Roadrunner stojący w Los Alamos w Nowym Meksyku. Jego zadaniem są badania nad zabezpieczeniem arsenału nuklearnego Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Pierwsze informacje na temat nowego superkomputera pojawiły się rok temu, jednak dopiero ostatnio zaczął on spełniać swoje zadania. Inżynierowie i informatycy nie wykorzystują jeszcze pełnej mocy Jaguara. Douglad Kouthe, dyrektor NCCS, określił komputer mianem "wyjątkowo stabilnej i godnej zaufania maszyny".

Czym będzie zajmował się Jaguar? Najbardziej imponujące i wymagające są obliczenia trzech modeli klimatu. Z pozostałych projektów związanych ze środowiskiem ciekawie zapowiada się symulacja rozchodzenia się płomieni wewnątrz silnika diesla (ma to na celu optymalizację spalania oleju napędowego), a także synteza biopaliw z odpadów roślinnych.

W kolejce czekają mniej naglące badania trójwymiarowych modeli supernowych, a także nierozwiązane do tej pory zagadnienie molekularnej struktury wody.