Wykopaliskami w oazie Charga, położonej ok. 200 km na południe od Kairu, kierowała ekipa z amerykańskiego uniwersytetu Yale. Miały one na celu odtworzenie mapy starożytnych dróg przez Pustynię Zachodnią.

Odkryte pozostałości znajdują się przy dawnej trasie karawan, łączącej Dolinę Nilu z zachodnimi oazami i ciągnącej się dalej do Nubii (Sudanu), skąd w starożytności sprowadzano niewolników. Był to ważny szlak handlowy, którym transportowano także zboże, złoto, kość słoniową i przyprawy. Osada osiągnęła szczyt świetności w czasach Średniego Państwa (1786-1665 p.n.e.) i drugiego okresu przejściowego (1600-1569 p.n.e.).

Reklama

Znaleziono pozostałości starożytnej piekarni z dwoma piecami i koło garncarskie, używane do produkcji ceramicznych form do wypieku chleba.

Jak podał w oświadczeniu dla prasy szef egipskiej Rady Starożytności Zahi Hawass, miasto rozciągało się na długości kilometra z północy na południe i miało szerokość 250 metrów.

Zachowały się fundamenty i resztki budowli z cegieł mułowych, o układzie podobnym do wcześniej znajdowanych budynków administracyjnych w Dolinie Nilu - powiedział kierujący ekspedycją John Coleman Darnell. Dodał, że niektóre konstrukcje mogły być strażnicami.

Reklama

Charga jest jedną z pięciu oaz Pustyni Zachodniej, wysuniętą najdalej na południe. W pobliżu znajduje się świątynia Amona-Re w Hibis, zbudowana przez Dariusza I i Dariusza II w VI wieku p.n.e. Poświęcona była triadzie tebańskiej - Amonowi, Mut (bogini nieba, opiekuńcze bóstwo Górnego Egiptu) i Chonsu (bóg księżyca). Jest to jedna z najlepiej zachowanych świątyń z okresu perskiego w Egipcie.