Odkryć azteckich pozostałości dokonano wzdłuż trasy przebiegu budowanej linii metra o długości 24 kilometrów, która powstaje w południowej części miasta Meksyk.

Reklama

Jak poinformowała archeolog Maria de Jesus Sanchez, zespół archeologów odkrył pozostałości azteckich domostw, setki małych posążków, naczynia i talerze oraz 60 grobów, w tym 10 grobów osób dorosłych oraz 50 grobów dzieci, pochodzące sprzed 900-500 lat.

Odkryte groby odzwierciedlają praktyki pogrzebowe Azteków, którzy często dokonywali pochówku zmarłych bliskich osób pod podłogą swoich domostw.

Odsłonięte przez archeologów groby dzieci zawierają szczątki dzieci zmarłych w różnym wieku, niektóre w 2-3 roku życia.

Ciała zmarłych dzieci często były przed złożeniem do grobu umieszczane w glinianych naczyniach, gdyż Aztekowie wierzyli, że będą one przypominały łono matki i utrzymywały ciepło.

Wśród odkrytych przez archeologów artefaktów znajduje się, odnaleziona w miejscu pochówku dwojga dzieci, kamienna figurka o wysokości 50 centymetrów przedstawiająca postać kobiety.

Na jednym z badanych stanowisk, położonym na obszarze przedmieścia o nazwie Culhuacan, naukowcy odnaleźli fragmenty naczyń oraz wyryte w kamieniu rysunki przedstawiające ludzkie twarze, które pochodzą z około 2000 r. p.n.e.

Państwo Azteków rozwijało się w latach ok. 1250-1519 na terenach Wyżyny Meksykańskiej, a jego stolica Tenochtitlan, założona w około 1325 roku, została zdobyta w 1521 roku i zniszczona przez Hiszpanów pod wodzą Ferdynanda Cortesa, którzy rozebrali azteckie budowle i świątynie i z pozyskanego budulca wznieśli nowe miasto - Meksyk.