Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z zakryciem brzegowym, w którym Księżyc "muska" obiekt. Wtedy gwiazda chowając się za wzniesienia na powierzchni Srebrnego Globu mruga do nas wielokrotnie.

Reklama

Na drodze Księżyca na niebie wcale nie ma tak dużo jasnych obiektów, więc każde zakrycie jaśniejszej gwiazdy jest ciekawe i warte skierowania swoich oczu w niebo. Do takiego wydarzenia dojdzie 13 marca po godzinie 22 naszego czasu. Wtedy to, ciemny brzeg Księżyca znajdującego się tuż po pierwszej kwadrze zakryję gwiazdę Eta Gem. Gwiazda ta ma jasność 3.5 wielkości gwiazdowych, jest więc doskonale widoczna gołym okiem.

Zjawisko będzie widoczne z całego terenu naszego kraju. Warunki do obserwacji będą dobre, bo do zakrycia dojdzie na wysokości około 40 stopni nad horyzontem. Dokładny moment schowania się gwiazdy za tarczą Księżyca zależy od miejsca obserwacji. Przykładowo, w Szczecinie będzie to godzina 22:32, a w Lublinie 22:43.

Choć i Księżyc i gwiazda są jasne, do obserwacji warto użyć lornetki, która spowoduje że spektakl będzie jeszcze bardziej efektowny.