Rosyjska sonda marsjańska Fobos-Grunt, która wkrótce po wejściu na orbitę okołoziemską zamilkła i straciła łączność z agencją kosmiczną Roskosmos spadnie na Ziemią między 6 a 19 stycznia 2012 - podał w piątek Roskosmos. Wyniesiona na początku listopada przez rakietę Zenit-2SB sonda "spadnie na Ziemię w okresie między 6 a 19 stycznia 2012, w strefie zawartej pomiędzy 51,4 stopnia szerokości geograficznej północnej a 51,4 stopnia szerokości geograficznej południowej, według wstępnych obliczeń" - poinformowała agencja Roskosmos.

Reklama

3 grudnia zaprzestano prób nawiązania łączności z rosyjską sondą, która nie zdołała wydostać się poza orbitę okołoziemską. Sonda miała dotrzeć na księżyc Marsa Fobos, jednak zamiast tego spadnie na Ziemię, paląc się częściowo przy wejściu w atmosferę. Kilkadziesiąt fragmentów sondy, ważących w sumie około 200 kilogramów, dotrze do Ziemi.

Jedno z wskaźnikowych urządzeń pokładowych zawiera niewielkie ilości radioaktywnego kobaltu-57, ale nie stanowią one zagrożenia - podaje agencja Roskosmos. Na pokładzie sondy znajduje się "Chomik", czyli urządzenie badawcze skonstruowane przez polskich naukowców. Jest to penetrator geologiczny zbudowany przez uczonych z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Roskosmos poinformował, że dokładniejsze określenie miejsc, na które mogą spaść szczątki sondy, będzie możliwe dopiero na kilka dni przed tym wydarzeniem. AFP przypomina, że wysłanie sondy na Fobos było pierwsza rosyjską próbą eksploracji przestrzeni międzyplanetarnej od porażki sondy Mars 96, która spadła do Oceanu Spokojnego w listopadzie 1996 roku.