Rosjanin Oleg Kononienko, Amerykanin Don Pettit i reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną Holender Andre Kuipers dwa dni wcześniej wystartowali z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. O godzinie 16.19 czasu polskiego ich statek zacumował do stanowiącego część ISS modułu Rasswiet. Przybysze dołączyli do amerykańskiego dowódcy stacji Dana Burbanka oraz rosyjskich kosmonautów Antona Szkaplerowa i Anatolija Iwaniszyna, którzy przebywają na ISS od listopada.

Reklama

Przez ostatnie trzy miesiące na stacji orbitalnej znajdowała się przeważnie tylko niepełna załoga. Było to skutkiem wstrzymania przez Rosjan startów rakiet nośnych Sojuz po tym, gdy 24 sierpnia jedna z nich zawiodła w trakcie wynoszenia na orbitę statku zaopatrzeniowego Progress. Jak ustaliło dochodzenie, silnik górnego stopnia rakiety przestał działać w rezultacie zanieczyszczenia lub zatkania przewodu doprowadzającego paliwo. Po wzmocnieniu procedur inspekcji i kontroli jakości starty wznowiono 30 października.

Dzięki uzupełnieniu załogi do normalnego sześcioosobowego stanu ISS może powrócić do pełnego zakresu prac naukowych, w tym badań medycznych, eksperymentów fizycznych i obserwacji astronomicznych. Astronauci podejmą także przygotowania do przyjęcia pierwszego komercyjnego statku zaopatrzeniowego Dragon, którego start firma Space Exploration Technologies (SpaceX) zaplanowała na 7 lutego.