Naukowcy przeanalizowali ponad 500 dokumentów o najbardziej znanej postaci kościoła katolickiego. Jak relacjonuje Gazeta.pl za uniwersyteckim serwisem eurekalert.org, wyniki ich badań pozwalają obalić mit założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości.

Reklama

Biorąc pod uwagę oszczędne gospodarowanie Matki Teresy, można zapytać: gdzie są miliony dolarów pozyskane przez jej fundacje dla najuboższych - pyta wprost profesor Serge Larivée z Uniwersytetu w Montrealu, współautor badań. A pozostali naukowcy przypominają: Matka Teresa nie miała żadnych skrupułów, przyjmując dotację od dyktatora Haiti François Duvaliera. Miliony dolarów zostały przekazane na rachunki bankowe zakonów Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości na całym świecie, ale większość kont była utrzymywana w tajemnicy.

Z zebranych przez badaczy danych wynika tymczasem, że blisko 70 proc. przytułków dla chorych i ubogich było w rzeczywistości domami dla umierających. Większość z przebywających tam osób nie mogła liczyć na odpowiednią opiekę medyczną, środki przeciwbólowe czy nawet jedzenie.

Jest coś pięknego w widoku wielu ubogich, których przyjmuję. Muszą cierpieć, jak Chrystus na krzyżu. Świat zyskuje wiele dzięki cierpieniu - eurekalert.org cytuje przy tym jedną z wypowiedzi Matki Teresy. I przypomina, że mimo takiego podejścia ona sama leczyła się w nowoczesnym szpitalu.

Matka Teresa została beatyfikowana w 2003 roku, po tym jak Stolica Apostolska odstąpiła od zwyczajowego okresu oczekiwania. Ten wynosi standardowo pięć lat.

Reklama