Największe uznanie jury zyskał interaktywny, trójwymiarowy system planowania, oraz dokumentowania zabiegów i operacji chirurgicznych. Złotymi medalami zostały wyróżnione też między innymi - nowatorska metoda wytwarzania wędlin z mniejszą ilością alergenów, plastry na trudno gojące się rany, czy nowy typ leków przeciwbólowych dla osób cierpiących na chroniczny ból nowotworowy.

Reklama

Jurorzy docenili też polskie badaczki z firmy Medical Inventi za tak zwaną sztuczną kość, która może być stosowana w chirurgii urazowej i stomatologii. Sukcesy odnieśli też młodzi naukowcy - uczeń z Połańca za opracowanie specjalnego zegarka pozwalającego odnaleźć osoby z zanikiem pamięci.

Uczniowie z Jastrzębia Zdroju za latarkę dla niewidomych, która pozwala poruszanie się osobom niepełnosprawnym. A młodzi wynalazcy z Białegostoku wyróżnieni zostali za rękawicę dla osób niemych, wspomagającą komunikację, natomiast zespół z Częstochowy nagrodzony został za tak zwany wspomagacz uścisku do wykorzystania przez strażaków, czy saperów.

Na światowych targach w Brukseli prezentowali się wystawcy z kilkunastu krajów, zaprezentowano 230 wynalazków z różnych dziedzin - medycyny, informatyki, chemii, biologii i elektroniki. 93 innowacyjne rozwiązania pochodziły z Polski. Nagrody i wyróżnienia przyznało jury złożone z prawie stu międzynarodowych ekspertów.