57-letni pacjent cierpiał na nieodwracalne uszkodzenie płuc. Mężczyzna już od kilku lat nie opuszczał domu, żył dzięki stałej tlenoterapii. W ostatnim czasie jego stan dramatycznie się pogorszył. Przeszczep był dla niego jedynym ratunkiem.

Reklama

Przeszczep płuc

21 września w szpitalu akademickim we Lwowie ukraińscy i zabrzańscy lekarze przeprowadzili u niego pomyślnie przeszczep obu płuc. W niedzielę odbył pierwszy spacer po szpitalnym korytarzu, jest w pełni wydolny oddechowo i przechodzi intensywną rehabilitację.

To nasz polski i zabrzański wkład w rozwój polsko-ukraińskiego pojednania i pomocy dla potrzebujących bliźnich. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny z mojego zespołu – wiodącego w kraju i zaliczanego do czołowych w Europie ze względu na ilość i jakość transplantacji serca i płuc u dorosłych i u dzieci – powiedział PAP prof. Marian Zembala, który sam jest jednym z najwybitniejszych polskich transplantologów.

Jak poinformował, w zabrzańskim ŚCCS przez pół roku kształciło się w sumie 35 ukraińskich lekarzy – kardiologów i kardiochirurgów, związanych ze szpitalem w Kowlu na Wołyniu oraz akademickim szpitalem specjalistycznym we Lwowie.