Jeżowce odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi w środowisku morskim, żywiąc się glonami, które w przeciwnym razie blokowałyby światło słoneczne niezbędne do przetrwania raf koralowych - wyjaśnia "Haaretz".

"Dlatego potrzebujemy jeżowców"

Koralowce nie mają szans konkurować z glonami. Dlatego potrzebujemy jeżowców - powiedział Omri Bronstein z Muzeum Historii Naturalnej i Szkoły Zoologii Uniwersytetu w Tel Awiwie. Według zespołu z tej uczelni, cała populacja jeżowców została zniszczona w ciągu kilku miesięcy.

Reklama

Ich ustalenia, opublikowane w dwóch renomowanych czasopismach, wskazują na masową śmiertelność tego gatunku także w innych krajach regionu, w tym w Jordanii, Egipcie i Arabii Saudyjskiej. Bronstein powiedział, że kilka miesięcy temu pojawiły się również doniesienia z Grecji i Turcji o wymieraniu jeżowców.

Przyczyna

Jako przyczynę naukowcy wymienili chorobotwórczy pasożyt orzęsków. W ciągu zaledwie dwóch dni zdrowy czarny jeżowiec o długich kolcach - staje się szkieletem z rozległą utratą tkanki - opisuje Bronstein. W tej chwili nie można nic zrobić, aby to powstrzymać - zaznaczył.

Dodał jednak, że istnieją "bardzo wąskie ramy czasowe", aby utworzyć odizolowaną populację lub stado wylęgowe jeżowców, pozostających w innym miejscu, które można by później ponownie zasiedlić.