Chwileczkę, sprawa nie jest taka prosta. Przede wszystkim spora część społeczeństwa nie ma pieniędzy, żeby samemu płacić za opiekę medyczną. Nawet gdyby w grę wchodziło zmniejszenie podatków, zyski dla tych ludzi byłyby minimalne – i tak bardzo mało oddają fiskusowi. Po drugie, ważną kwestią jest alternatywa dla państwowej służby zdrowia.

Reklama

Oczywiście niektóre zaawansowane usługi medyczne są niezwykle kosztowne, wymagają zaplecza i sprzętu, tak że w powszechnym odczuciu wyłącznie publiczne szpitale są im w stanie podołać. Niestety, dopiero teraz jesteśmy świadkami narodzin w większej skali prywatnych specjalistycznych placówek, w których zresztą część usług niekiedy finansuje NFZ. I dopiero teraz można zacząć się przekonywać, że szpitale zbudowane przez prywatnych inwestorów mogą być lepsze od publicznych. Na to potrzeba czasu.

To jednak nie zmienia faktu, że służba zdrowia będąca od kilkunastu już lat w stanie permanentnej reformy w ocenie naszych respondentów działa wyjątkowo marnie. A próby przeprowadzenia głębszych zmian idą opornie i zwykle kończą się polityczną wrzawą. Ludzie mają już serdecznie dosyć niskiej jakości usług publicznych w Polsce. I to też wynika z naszego sondażu.