Profesor Paczkowski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową mówi, że książki takie jak "Oni", "My" Teresy Torańskiej są niezwykle cenne dla historyków, ponieważ często są w nich rzeczy, które się nie zachowały w dokumentach. Przede wszystkim jednak - zaznacza profesor Paczkowski - chodzi o ukazanie postaw ludzi komunistycznego aparatu, ich sposób myślenia i to właśnie można w książkach Torańskiej znaleźć.

Reklama

Historyk przypomina, że Terasa Torańska w niezwykły sposób potrafiła pokierować rozmową. Ona wykazywała się pewną empatią wobec rozmówcy niezależnie, kim ten rozmówca był - tłumaczy profesor. Zarazem - dodaje - stwarzała atmosferę współzrozumienia nawet z takimi osobami jak Jakub Berman czy Jerzy Urban. Dzięki temu ci ludzie się otwierali i przekazywali ciekawe informacje.

Profesor Andrzej Paczkowski podkreśla, że książki Teresy Torańskiej miały gigantyczne znaczenie dla uświadomienia nie tylko Polakom, czym był komunizm w Polsce. Jej pierwsza książka "Oni" miała bardzo duży rezonans za granicą, była wielokrotnie tłumaczona na różne języki i tym samym - podkreśla historyk - można powiedzieć, że to Torańska wprowadziła do literatury światowej temat Polski komunistycznej.

Teresa Torańska urodziła się 1 stycznia 1944 roku w Wołkowysku. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70-tych nawiązała współpracę z wychodzącym w Warszawie tygodnikiem "Kultura", a później także z "Kulturą" paryską. Jej najważniejszym dziełem jest książka "Oni", zawierająca wywiady z polskimi działaczami komunistycznymi z lat 50-tych. Ostatnio Torańska współpracowała z "Newsweekiem". Teresa Torańska otrzymała za "Onych" nagrodę polskiego Pen-Clubu. Była też odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 2 stycznia 2013 roku.