Europosłanka Danuta Huebner w rozmowie z Polskiem Radiem wymienia między innymi ściślejszy nadzór nad finansami i głębszą współpracę gospodarczą, oraz utworzenie funduszu ratunkowego dla bankrutów.

Reklama

To okres bezprecedensowych zmian w tak krótkim czasie, bez wcześniejszego planu. Wymyśliliśmy na nowo strefę euro. Zatem Unia jest zupełnie inna, ale to już jest Unia w której kształtowaniu uczestniczymy. Bo nawet jeśli nie jesteśmy w strefie euro, to większość decyzji, które ją reformują zapada wspólnie. Polska przy tym stole siedzi i w tych rozwiązaniach chce uczestniczyć - powiedziała Polskiemu Radiu europosłanka.

Chodzi o to, by strefa euro nie odjechała za daleko państwom bez wspólnej waluty. W najbliższym czasie przed Polską decyzja - kiedy przyjąć euro i tym samym rozpocząć przygotowania.

Przed pochopnym decyzjami przestrzega europoseł Konrad Szymański.

Polska nie powinna robić ani jednego kroku dalej jeśli chodzi o zbliżanie się dalej do centrów decyzyjnych Unii, bo one dzisiaj nie mają żadnego planu, nie wiedzą w jaki sposób zarządzać gospodarką i kryzys jest tego najlepszym przykładem - dodał Konrad Szymański. Ponadto - jak podkreślał europoseł - rząd powinien bronić swoich kompetencji i nie dopuścić, by na przykład w takich sprawach jak kwestie budżetowe, czy polityka społeczna, przejęła je Bruksela.

Reklama