To człowiek intelektualnie przygotowany do sprawowania najwyższych urzędów państwowych, a dla obecnej prawicy – optymalny. Integralny konserwatysta. To nie jest ktoś, kto był działaczem rozmaitych partii, w tym liberalnych – zachwala swojego „kandydata” prof. Antoni Dudek.

Reklama
Wikimedia Commons

Jak dodaje politolog UJ, prawdopodobnie prof. Andrzej Nowak nie będzie zainteresowany kandydowaniem, dlatego tę propozycję należałoby traktować w kategoriach prowokacji, choć ponoć już ktoś zaczął zbierać podpisy pod listem do niego w tej sprawie.

Kim jest prof. Nowak, który zdaniem prof. Dudka byłby w stanie zmierzyć się z Bronisławem Komorowskim? Wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesorem Polskiej Akademii Nauk. Do księgarń trafił właśnie pierwszy tom z przygotowywanych przez niego sześcioczęściowych „Dziejów Polski”.

Inspiracją było spotkanie autorskie z prof. Nowakiem w związku z wydaniem pierwszego tomu historii Polski jego autorstwa – wyjaśnia w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” prof. Antoni Dudek. – Tłum przyjął go entuzjastycznie, a jeden z uczestników wprost do niego zaapelował, by zszedł z wieży z kości słoniowej nauki i zajął się życiem publicznym, bo Polska tego potrzebuje. Sala to przyjęła burzliwymi oklaskami. Pomyślałem sobie, że tak się rodzą kariery polityczne – dodaje.