O rozdźwiękach w stosunkach między Polską a Niemcami piszą czeskie "Lidove Nowiny". Według gazety, ich przyczyną jest konflikt ukraiński."Lidove Nowiny" zatytułowały swój artykuł "Cierpliwi Niemcy i drapieżni Polacy". Piszą w nim o latających iskrach między Berlinem a Warszawą i przypominają, że jeszcze niedawno stosunki między dwoma stolicami określano jako "ponad standardowe".
W ostatnich miesiącach kryzys ukraiński wystawił bliskich sobie gospodarczo i politycznie sojuszników na ciężką próbę. "Lidove Nowiny" z całą mocą podkreślają, że Warszawa i Berlin mają całkowicie różne podejście do walk na Ukrainie.

Jeśli chodzi o Ukrainę, Polacy mają problem praktycznie z każdym państwem unijnym, z wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii - twierdzi w artykule Vit Dostal z prestiżowego stowarzyszenia Problemy Międzynarodowe. Jego zdaniem, Polacy z powodów historycznych postrzegają zagrożenie ze Wschodu bardziej intensywnie od Niemców. Podobne różnice były widoczne w roku 2008 podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej - podkreślają "Lidove Nowiny".