Według głównego ekonomisty banku Millenium, Grzegorza Maliszewskiego kolejne 12 miesięcy będzie dobre dla polskiej gospodarki. Wygląda na to, że będzie to rok większej stabilizacji. Rozmówca IAR przewiduje, że tempo wzrostu konsumpcji i inwestycji się utrzyma. Sprzyjać temu będzie niska inflacja i poprawa na rynku pracy.

Reklama

Dobre wiadomości czekają też złotówkę. Tak twierdzi analityk domu maklerskiego TMS Bartosz Sawicki. Polska waluta będzie odrabiać w stosunku do euro, ale pozostanie słaba wobec amerykańskiego dolara. Wartość złotówki będzie zależeć bardziej od czynników zewnętrznych. Zbliżające się wybory prezydenckie i parlamentarne, według rozmówcy IAR, nie będą miały wpływu na wartość złotówki.

Konkretne założenia dotyczące polskiej gospodarki zapisano w budżecie na 2015 rok. Resort finansów zakłada, że gospodarka w kolejnych 12 miesiącach urośnie o 3,4 procent. Inflacja ma wynieść 1,2 procent. Bez pracy na koniec roku będzie 11,8 procent Polaków, a deficyt budżetowy wyniesie ponad 40 miliardów złotych.

ZOBACZ TEŻ: Osłabienie złotego. Eksperci: To nie był atak spekulantów>>>