Utworzenie funduszy - stabilizacyjnego i restrukturyzacji - nie zmienia sytuacji dłużników hipotecznych - uważa były wiceminister finansów Witold Modzelewski. Prawnik, który sprzyja kredytobiorcom, negatywnie ocenia propozycje przedstawione przez banki. Modzelewski uważa, że propozycja sektora bankowego prędzej czy później wywoła reakcję władzy, która jego zdaniem chciała nakłonić sektor bankowy do samodzielnego uregulowania sprawy. Według prawnika władza została zignorowana.

Reklama

Gość Polskiego Radia 24 zaznacza, że pomysł Związku Banków Polskich na rozwiązanie problemu kredytów w obcych walutach, odbije się negatywnie na samych bankach. Największym długookresowym problemem banków, może być utrata zaufania. Banki detaliczne niszczą swój wizerunek, rzetelnego i godnego zaufania partnera.

Jedno z proponowanych rozwiązań, zakłada utworzenie specjalnego Funduszu Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych. To forma pomocy dla wszystkich osób spłacających kredyty zaciągnięte na mieszkanie. Chodzi o osoby które mają przejściowe problemy ze spłacaniem zadłużenia z powodów losowych. Bankowcy chcą też utworzyć Sektorowy Fundusz Stabilizacyjny, który dopłacałby do rat kredytowych w sytuacji znaczącego umocnienia się szwajcarskiej waluty.

ZOBACZ TAKŻE: Fundusze dla frankowiczów? ZBP o nowym rozwiązaniu>>>