Łukasz Kamiński na antenie TVP Info podkreślał, że oprócz stanowczej reakcji dyplomatów, ważne są również inne działania - głównie praca edukacyjna i przypominanie, jaką rolę odegrała Polska w czasie drugiej wojny światowej.

Łukasz Kamiński przypomina, że IPN szybko zareagował po wypowiedzi prezydenta Baracka Obamy o "polskich obozach śmierci" i stworzył cieszącą się coraz większą popularnością stronę internetową truthaboutcamps.eu.

James Comey wygłosił 15 kwietnia przemówienie w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Szef FBI mówił w nim o Polakach jako o "wspólnikach morderców", którzy poddając się nazistowskiej ideologii "pomagali mordować miliony".

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski poinformował przez media społecznościowe, że stosowny list w tej sprawie wystosowała polska ambasada w USA. Jak dodał Wojciechowski, "sformułowania o Polsce w kontekście holocaustu są niedopuszczalne".

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski napisał na Twitterze, że "Polska jako pierwsza stanęła do walki z Hitlerem i nasi wysłannicy jako pierwsi prosili Stany Zjednoczone o pomoc w położeniu kresu zagładzie Żydów". "Czekamy na sprostowanie dyrektora (FBI)"- napisał Sikorski.

CZYTAJ TEŻ: Afera w USA. Dyrektor FBI oskarża Polaków o współodpowiedzialność za holokaust >>>