Ekspert do spraw energetycznych, Tomasz Chmal podkreśla, że sytuacja w sektorach górniczym i energetycznym staje się coraz bardziej napięta. Rozmówca IAR przypomina zapewnienia ministra skarbu, który deklarował, że połączenie branż górniczej i energetycznej odbędzie się na warunkach rynkowych i po wcześniejszej restrukturyzacji kopalń. Tomasz Chmal uważa, że skarb państwa zmienił koncepcję i postawił na jak najszybsze rozwiązanie sprawy.

Reklama

Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl tłumaczy, że rząd chciałby wywiązać się ze styczniowych obietnic złożonych górnikom i do września zakończyć restrukturyzację. Jego zdaniem rząd będzie chciał znaleźć inwestora dla kopalni w Brzeszczach. Możliwe jest także przesunięcie jej do Nowej Kompanii Węglowej. To jednak, według eksperta, mogłoby zniszczyć cały plan restrukturyzacji.

Rozmówca IAR dodaje, że sprawa kopalni w Brzeszczach ma także kontekst polityczny. Burmistrzem tego miasta była bowiem Beata Szydło z PiS, która może wykorzystać ewentualne zamknięcie kopalni w kampanii wyborczej.

Dziś odbyło się spotkanie rady nadzorczej spółki Tauron. Nie podjęła ona żadnej decyzji ponieważ nie ukonstytuowała się. Kolejne posiedzenie odbędzie się 26 sierpnia. W planie są decyzje personalne, między innymi wybór szefa i wiceszefa rady.

Reklama

W czwartek ma spotkać się rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej. Także w tym przypadku eksperci mówią o konflikcie na linii skarb państwa i szefostwo spółki.