Jego zdaniem zwycięstwo to będzie pozytywnie zaakceptowane i doda otuchy prawicowo-konserwatywnym siłom w Europie na tle politycznych porażek, poniesionych przez nie ostatnio w Austrii i we Włoszech - podkreśla.

Reklama

Zdaniem analityka napięcie między Warszawą a Brukselą utrzyma się, a Jarosława Kaczyńskiego prawdopodobnie ośmieli polityczna słabość nowej Komisji Europejskiej. Jej źródłem jest trudny kompromis w sprawie nominacji nowej szefowej KE Ursuli von der Leyen - przypomina. Rozmówca PAP wskazał, że Polska w ramach V4 prawdopodobnie nadal będzie się przeciwstawiać głębszej integracji w UE.

Na tle rosyjskiego zagrożenia, brexitu i napiętych stosunków między Stanami Zjednoczonymi a tzw. starą Europą prezydent USA Donald Trump zachowa jako najwierniejszego sojusznika największe państwo Europy Środkowo-Wschodniej - prognozuje Żelew, który jest zastępcą redaktora naczelnego wpływowego portalu Klub Z.

O wyborach w Polsce informują bułgarskie dzienniki "Sega" i "24 czasa", radio publiczne, portal Mediapool. Podkreślają, że zgodnie z sondażami PiS będzie miał w 460-miejscowym Sejmie 239 głosów.

Portal Dnewnik, informując o wynikach sondaży powyborczych, zwraca uwagę na najwyższą frekwencję w ostatnich latach w Polsce. Dnewnik w artykule pod tytułem "Rządząca konserwatywno-narodowa partia PiS wygrała wybory i będzie rządzić samodzielnie" podkreśla, że mimo bardzo wysokich wyników, PiS nie zdobył 50-procentowego zwycięstwa i opozycja będzie solidnie reprezentowana w Sejmie.

"Warszawa nie będzie Budapesztem"; wyniki opozycji mogłyby być wyższe, gdyby nie jej wewnętrzne podziały i fakt, że nie potrafiła połączyć się w jednolity blok - pisze Dnewnik.