Dziennik Gazeta Prawana logo

Dlaczego firmy nie mają zaufania

30 lipca 2010, 07:10
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Marcin Piasecki
Marcin Piasecki/Dziennik Gazeta Prawna
Skąd ten brak zaufania w biznesie? Mimo wzrastających wskaźników gospodarczych wywiadownie gospodarcze mają się coraz lepiej. Firmy chcą jak najwięcej wiedzieć o swoich partnerach, żeby przypadkiem nie nadziać się na rafę niewypłacalności, zatoru płatniczego czy zwykłego złodziejstwa - pisze Marcin Piasecki.

Tyle że taki wzrost detektywistycznych zachowań firm jest typowy dla ostrych faz kryzysów. U nas jednak – mimo że wskaźniki mamy już przyzwoite – trwa dalej. Czy to oznacza, że biznes tak naprawdę znacznie gorzej myśli o swojej kondycji, niż mówią tabelki ze statystykami? Nie sądzę.

Problem w gruncie rzeczy nie zmienił się od dwudziestu lat. Otóż przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że w przypadku braku solidności w biznesie właściwie sami zostaną z tym kłopotem. O braku sprawności gospodarczego wymiaru sprawiedliwości w Polsce powstały już tomy, a gazety rozpisują się o kolejnych rankingach, w których nasze sądy zajmują żenująco niskie lokaty. Co robią w takiej sytuacji przedsiębiorcy? W niepewnych czasach wolą się dokładnie sprawdzić, bo wiedzą, że na inną pomoc raczej nie powinni liczyć.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło Dziennik Gazeta Prawna
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj