W pewnym sensie rozumiem eurosceptyków, ale padają oni ofiarą nieporozumień i bardzo cynicznej propagandy. Eurosceptyczne partie jak PiS, który nie był taki, kiedy żył prezydent Kaczyński, a teraz czuje, że może ubić na tym jakiś interes polityczny, tych ludzi po prostu okłamują - mówi Agnieszka Holland w TVP Info. Jej zdaniem, działania eurosceptyków w polityce powodują, że ludzie są zagubieni, winę widzą tam, gdzie jej nie ma. - A nie widzą jej w nas samych. Trzeba ich edukować. Podawać fakty takie jakie są, a nie przetworzone przez jakąś łże propagandę - dodaje.

Reklama

Jej zdaniem w Polsce jest niewielu eurosceptyków. Zresztą reżyserka zapewnia, że szanuje tych, którzy nie podchodzą entuzjastycznie do Unii Europejskiej. - Natomiast większości Polaków będzie lepiej w UE, ale pod warunkiem, że nie ograniczą swojej przynależności wyłącznie do liczenia unijnych pieniędzy - mówi.

Holland ostrzega jednak, że Unia Europejska, mimo politycznego rozszerzania, więdnie. I to nie tylko przez kryzys ekonomiczny. - Ludzie zapomnieli, po co ona powstała, czemu służy i do czego dąży - stwierdza. Jej zdaniem Europa przestała się też zajmować kulturą. - Bo bez kultury to wszystko nie ma lepiszcza. I kiedy gospodarka siada, nie ma niczego. I tę pustą przestrzeń wypełniają nacjonalizm, fundamentalizm, rasizm - tłumaczy.