Doceniono go za szybkość reakcji na kryzys i politykę antykryzysową. Zyskał uznanie także za wystąpienie o linię kredytową w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, która pomogła ustabilizować kurs złotego.

"Mocne nerwy i twórcze strategie cechowały najlepszych ministrów finansów, ponieważ musieli opracować strategie łagodzące skutki kryzysu i dające podstawy do przyszłego wzrostu gospodarczego ich krajów" - tak przedstawia kryteria przyznania nagrody Brian Caplen z "The Banker".

"Minister cieszy się z wyróżnienia, bo jest to prestiżowa nagroda dla polskich przedsiębiorców i konsumentów, którzy stawili czoła kryzysowi" - mówi rzecznik resortu finansów Magdalena Kobos. Polska jako jedyny kraj w UE odnotowała wzrost gospodarczy. Do tego recepty Rostowskiego szły pod prąd tendencjom w innych krajach.

Rostowski otrzymał nagrodę jako pierwszy polski minister finansów, ale to nie pierwsza nagroda magazynu dla Polaka. W 2004 "The Banker" przyznał tytuł najlepszego szefa banku centralnego w Europie Leszkowi Balcerowiczowi, ówczesnemu szefowi NBP.

"The Banker" to prestiżowy magazyn bankowo-finansowy, należący do grupy "Financial Times". Pismo ukazuje się od 1926 roku.