Blisko połowa Polaków (48 proc.) ocenia, że prezydent powinien wycofać się z życia politycznego, 31 proc. to samo sugeruje premierowi. Co czwarty ankietowany (24 proc.) to zwolennik startu Donalda Tuska w wyborach, co piąty (20 proc.) - Lecha Kaczyńskiego - wynika z z sondażu TNS OBOP dla "Forum" w TVP Info.

36 proc. Polaków uważa, że premier Donald Tusk nie powinien startować w wyborach prezydenckich i powinien pozostać szefem rządu. Według badania, co czwarty (26 proc.) respondent radzi prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu wsparcie w wyścigu prezydenckim innego kandydata PiS.

Respondenci byli również pytani, czy ufają prezydentowi, premierowi, rządowi i Sejmowi.

Odsetek ufających (30 proc.) i nieufających (63 proc.) Lechowi Kaczyńskiemu nie zmienił się w porównaniu z badaniem tego samego ośrodka z połowy grudnia. Zaufanie do Donalda Tuska deklaruje 34 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.), szefowi rządu nie ufa 58 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) Według sondażu co czwarty Polak (po 24 proc.) ufa rządowi i Sejmowi. Gabinetowi Tuska nie ufa 67 proc., Sejmowi - 68 proc.

TNS OBOP przeprowadził sondaż metodą telefoniczną 20-21 stycznia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych osób.