Ministra edukacji Barbara Nowacka postawiła sprawę jasno na antenie TVN24. W jej ocenie obecny Trybunał Konstytucyjny stracił swoją prawną niezależność i nie stanowi już organu, którego orzeczenia wiążą rząd.
Szefowa resortu nazwała to gremium "organem z pełnym defektem politycznym" i zapowiedziała jego docelową naprawę. Nowacka uspokoiła przy tym dyrektorów placówek oświatowych. Dopytywana o ewentualne rozstrzygnięcia TK przypomniała, że w szkołach obowiązują wyłącznie rozporządzenia ministra edukacji i to one stanowią wiążące prawo dla nauczycieli oraz kierownictwa szkół.
Nowacka ostro krytykuje wniosek Prawa i Sprawiedliwości
Edukacja zdrowotna ma trafić do planów lekcji od nowego roku szkolnego jako przedmiot obowiązkowy. Inicjatywa ta wywołała jednak sprzeciw polityków Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie PiS pod wodzą byłego szefa resortu Przemysława Czarnka skierowali sprawę do TK, atakując przede wszystkim treści dotyczące zdrowia seksualnego.
Barbara Nowacka nie zostawiła na wniosku opozycji suchej masy. Ministra zarzuciła politykom PiS brak kompetencji oraz posługiwanie się tanią publicystyką. Zauważyła, że autorzy pism przypisują rozporządzeniu intencje, których w ogóle w nim nie ma – takie jak promocja antykoncepcji czy związków partnerskich. Nowacka podkreśliła z naciskiem, że przekazywanie rzetelnej wiedzy medycznej na lekcjach nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek promocją.
Olga Skórko, dziennikarka, redaktorka, wydawczyni Dziennik.pl. Studiowała edukację medialną i dziennikarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Z marką INFOR związana od 2019 r. Pracę rozpoczynała w serwisie Dziennik zajmując się głównie poszukiwaniem i opisywaniem wiadomości z kraju i świata. Wcześniej współpracowała m.in. z Radiem ZET. Aktualnie wydawca serwisu Dziennik.pl.
