W wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej" wicepremier poruszył kilka ważnych spraw. Powiedział, że rząd chce kontrolować proces sprzedaży szpitali i "wprowadzić okres przejściowy, kiedy nie wolno robić zmian własnościowych. Majątek szpitala - ziemia, budynki, sprzęt - będzie pozostawał własnością samorządu, a zarządzać szpitalem będzie spółka operatorska" - dodaje wicepremier.

Reklama

Na pytanie, jak długo nie będzie można sprzedać szpitala, odpowiada: "Dwa, trzy lata".

Schetyna chętnie mówi też o rządowych planach na funkcjonowanie mediów publicznych. PO chce bowiem połączyć terenowe ośrodki publicznego radia i telewizji w jedną spółkę, żeby nie powielać administracji. Ośrodki te pozostaną publiczne. "Chcielibyśmy, by publiczne media w terenie działały na wzór niemiecki - promowały region i budowały tożsamość lokalną" - mówi szef MSWiA. Według niego, program TVP1 mógłby być komercyjny, ale nie prywatny. "Emitowałby reklamy i konkurował z innymi stacjami komercyjnymi" - dodaje szef MSWiA.

Pytany o wcześniejsze wybory parlamentarne Schetyna opowiada, że PO rozważa ten wariant ze względu na pierwszą prezydencję Polski w Unii Europejskiej, która zaczyna się w lipcu 2011 roku.

"Nie jestem w stanie wyobrazić sobie połączenia objęcia prezydencji z przygotowaniami do wyborów parlamentarnych. Lepiej byłoby przeprowadzić wybory w czerwcu 2011 roku, przed rozpoczęciem prezydencji" - mówi Schetyna.