Nieoficjalnie DZIENNIK dowiedział się, że akces do stowarzyszenia zgłosili m.in. Tomasz Janeczek, były szef Prokuratury Apelacyjnej, i Krzysztof Błach, były szef Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Reklama

"Jest już gotowy statut i inne niezbędne dokumenty do rejestracji stowarzyszenia. Zdecydowaliśmy się na rejestrację w Katowicach, bo zależy nam na czasie. W Warszawie długo się czeka" - mówi Małgorzata Bednarek, była szefowa Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej.

Została odwołana ze stanowiska kilka tygodni temu. "Zastanawiamy się jeszcze nad nazwą, ale najprawdopodobniej będzie to Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów "Ad Vocem" o ogólnopolskim zasięgu" - dodaje Bednarek.

Jaki jest cel tej organizacji? Jej założyciele twierdzą, że chcą bronić godności prokuratorów i krytycznie spoglądać na decyzje Ministerstwa Sprawiedliwości kierowanego przez Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

"Nie będzie wielu chętnych. Uważamy, że to dziecinada" - ocenia szanse inicjatywy rozgoryczonych śledczych jeden z katowickich prokuratorów. "Akurat Święczkowski nie jest najlepszą osobą, która ma Ćwiąkalskiemu patrzeć na ręce i komentować jego decyzje. Przecież to nikt inny jak <Bodzio> za czasów Ziobry był głównym kadrowym prokuratury" - tłumaczy.

Reklama