"Naszym zdaniem ustawa w sposób ewidentny łamie prawo i jest sprzeczna z konstytucją. Wprowadza zasadę odpowiedzialności zbiorowej. To lincz dokonany w majestacie prawa" - mówi poseł SLD Janusz Zemke. Dodał, że jak tylko ustawa zostanie wydrukowana w "Dzienniku Ustaw", natychmiast zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

Obcięcia esbeckich emerytur chcieli wszyscy oprócz lewicy. Za głosowało 366 głosów, przeciw było 50. 22 posłów wstrzymało się od głosu.

Emerytury za okres pracy w służbach specjalnych w SB stracą oficerowie, którzy na początku lat 90. nie przeszli weryfikacji. Przywileje za lata służby w PRL stracić mają także ci funkcjonariusze SB, którzy po przełomie 1989-1990 zostali pozytywnie zweryfikowani i przyjęci do Urzędu Ochrony Państwa.

Ustawa dotyczy funkcjonariuszy PRL-owskich organów bezpieczeństwa i sięga od lipca 1944 roku do lipca roku 1990. W życie wejdzie w ciągu 30 dni od ogłoszenia, jednak w praktyce zacznie obowiązywać dopiero w 2010 roku.

Jest jednak furtka dla oficerów SB i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, którzy właśnie tracą PRL-owskie przywileje. Kilkanaście dni temu Sejm przyjął nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Będą oni mogli wybrać między świadczeniem mundurowym a tym naliczanym przez FUS i skorzystać z wyższej emerytury.