"Ustanowienie więzienia poza systemem prawnym USA było jednym z poważniejszych błędów administracji George'a W. Busha" - powiedział minister Radowsław Sikroski. Obóz, w którym od 2002 roku są przetrzymywane osoby podejrzane o terroryzm i sprzyjanie talibom, ma zostać wkrótce zamknięty. Waszyngton już szuka miejsca, do którego więźniowe mogliby zostać przerzuceni. I spogląda na Europę: Hiszpanią, Niemcy, czy właśnie Polskę.

Reklama

Minister Radosław Sikorski uważa też, że Polska powinna ratyfikować traktat lizboński. "Skoro prezydent i ówczesny premier zrobili wokół niego awanturę na całą Europę, to jest to teraz kwestia naszej wiarygodności" - mówi.

p

Fragment wywiadu z szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

Jędrzej Bielecki: Polska przyjmie więźniów z Guantanamo?
Radosław Sikorski: Osobiście uważam, że ustanowienie więzienia poza systemem prawnym USA było jednym z poważniejszych błędów administracji George'a W. Busha. Natomiast Guantanamo nie jest w Polsce w centrum uwagi tak, jak w Europie Zachodniej. Zresztą więźniowie z obcych krajów mówiący egzotycznymi dla nas językami byliby nie lada wyzwaniem dla naszego więziennictwa. Więc ja bym się do tego nie palił.

Prezydent zapowiedział, że podpisze Traktat Lizboński dopiero po tym, jak Irlandczycy przyjmą go w referendum. Ale co się stanie z Unią, i z miejscem Polski w Unii, gdy referendum w Irlandii skończy się porażką a Lech Kaczyński traktatu nie podpisze?
Jeśli Irlandczycy traktat ponownie odrzucą, to traktatu nie będzie, to jasne. Unia będzie funkcjonowała zupełnie nieźle, jak do tej pory, na podstawie traktatu nicejskiego. I znajdziemy inne sposoby wdrożenia tych zmian instytucjonalnych, których niezbędnie potrzebujemy, takich jak na przykład większa spójność europejskiej polityki zagranicznej.

Polska nie zostanie okrzyknięta grabarzem Lizbony?
Traktat powinniśmy ratyfikować nie dlatego, żeby był dla nas specjalnie korzystny ale dlatego, że skoro prezydent i ówczesny premier zrobili wokół niego awanturę na całą Europę, to jest to teraz kwestia naszej wiarygodności.

Cały wywiad z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim - także o tarczy antyrakietowej i nadziejach związanych z nowym prezydentem USA Barackiem Obamą - w sobotnim wydaniu DZIENNIKA.