Jarosław Kaczyński spotkał się w Hotelu Europejskim z młodzieżą urodzoną w 1989 roku z okazji 21. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce po okresie komunizmu. Rozmawiali o historii i wyzwaniach na przyszłość.

Reklama

"Więcej pewności siebie wobec innych, także tych z innych krajów. Nie macie powodów do kompleksów. Ani nasza historia, ani teraźniejszość ze wszystkimi jej błędami i niedogodnościami nie daje powodów do kompleksów. Jeżeli będziecie gdzieś w świecie, bądźcie pewni siebie" - mówił.

Kandydat PiS podkreślił, że chciałby, żeby Polacy zdawali sobie z tego jaką wizję kraju wybierają. Kaczyński wskazywał, że konieczne jest "usprawnienie polskiego państwa". Podkreślił, że "niesłychanie ważne" są zmiany w służbie zdrowia i zdjęcie z przedsiębiorców "worka kamieni" - jak nazwał biurokrację.

Zdaniem Kaczyńskiego istnieje problem z dostępnością do mieszkań dla młodych ludzi. "Brak jest inicjatywy w bardzo wielu problemach" - podkreślił. Prezes PiS wspomniał też, że jest zdecydowanym przeciwnikiem ograniczania liczby godzin historii w szkołach. "Reforma edukacji chyba do końca się nie udała" - ocenił.

Kandydat mówił również o tym jak ważne powinno być dla młodych poczucie patriotyzmu. Tłumaczył jak rozumie czym jest patriotyzm: "Mieć poczucie Polskości i nie wstydzić się. Mieć poczucie pewności siebie". Jarosław Kaczyński zaznaczył, że wybory z 4 czerwca 89 r. były bardzo ważnym momentem w historii kraju. "Polska szła ku wolności bardzo szybko (...)Polska ogromnie się zmieniła. Myślałem, że zmieni się szybciej, jeszcze bardziej" - powiedział.

"Możemy mówić o sukcesie i bardzo wielu niedogodnościach, o rzeczach, których zrobić się nie udało" - dodał. Jarosław Kaczyński podkreślił, że ludzie młodzi to wielka szansa dla Polski. Zwrócił uwagę na to, że bardzo dużo z nich zdobywa wyższe wykształcenie. Zaznaczył, że Polska powinna stawiać na gospodarkę opartą o wiedzę.

Zdaniem kandydata PiS, państwo powinno tworzyć mechanizmy prawne służące wsparciu dla młodych ludzi, aby mogli zdobywać doświadczenie zawodowe. "Musimy otworzyć rynek dla młodych tam gdzie jest zamknięty mechanizmami korporacyjnymi" - powiedział. "Nie możemy marnować was. Nie możemy marnować waszego potencjału" - zwrócił się do młodych Jarosław Kaczyński

Oświadczył też, że jako prezydent nie podpisze ustawy, która będzie wprowadzała odpłatność za drugi kierunek studiów. Młodzi ludzie zadawali pytania dotyczące nie tylko polityki, pytali m.in. kto wygra mistrzostwa świata w piłce nożnej. Jarosław Kaczyński odpowiedział, że "doświadczenie pokazuje", iż faworytami są Brazylijczycy, Włosi i Niemcy. "Szkoda, że nie mogę wymienić Polaków" - dodał. "Chciałbym, żeby w Polsce były kluby piłkarskie z najwyższego piętra Europy. Jako 40-milionowy naród powinniśmy mieć mocny sport" - mówił.

Pytany jaką lekturę poleciłby młodym i co czytał jako 21-latek odparł, że był pod wrażeniem "Czarodziejskiej Góry" Tomasza Manna. Dodał, że czytał też sporo literatury amerykańskiej - m.in. Williama Faulknera.Kaczyński zrewanżował się młodzieży własnymi pytaniami. Chciał wiedzieć m.in. jak dzisiaj wygląda kultura studencka oraz czy studenci budują przyjaźnie na lata. Na zakończenie spotkania kandydat PiS wręczył i podpisał plakaty Solidarności z Gary Cooperem z 1989 r., zachęcające do głosowania.

Tymczasem, zdaniem marszałka Sejmu, kandydata PO na prezydenta Bronisława Komorowskiego młodzi ludzie to przede wszystkim przyszłość Polski i każdy program polityczny, jeżeli ma mieć sens, musi być adresowany w przyszłość, a nie tylko w przeszłość.

"Proponujemy pogłębienie polskiej wolności i siłę polskiego zakorzenienie w świecie zachodnim, w tym przede wszystkim w Unii Europejskiej" - mówił w Łodzi dziennikarzom Komorowski, pytany jakie ma propozycje dla młodych ludzi.

Podkreślił, że wśród tych propozycji jest dalsza polityka usamorządowienia Polski i budowy Polski obywatelskiej, a nie państwa scentralizowanego z zarządzaną centralnie gospodarką. "Proponujemy otwarcie na świat i sąsiadów, także pojednanie z innymi narodami sąsiadującymi z Polską zaczynając od pojednania i porozumienia poprzez wymianę młodzieży, zarówno z Niemcami, Rosją, Ukrainą" - mówił Komorowski.

"Oferujemy Polskę otwartą i nowoczesną, która jest, może być i powinna być budowana w zgodzie z pięknymi, narodowymi tradycjami. Ale trzeba budować nie tylko wspólnotę przeszłości ale wspólnotę przyszłości - dodał kandydat PO na prezydenta.