Kandydat PO na prezydenta Bronisław Komorowski mógłby liczyć w I turze wyborów na poparcie 42 proc. badanych, a kandydat PiS Jarosław Kaczyński na 31 proc. - wynika z piątkowego sondażu SMG/KRC, przeprowadzonego dla TVN24.

Reklama

W porównaniu z badaniem tego samego ośrodka z początku tygodnia, poparcie dla marszałka Sejmu spadło o 4 proc., a wzrosło dla prezesa PiS - o 1 pkt proc. W ewentualnej drugiej turze 56 proc. ankietowanych zadeklarowało, że odda głos na Komorowskiego (bez zmian), zaś na Kaczyńskiego - 35 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Sześć proc. respondentów jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje w II turze (bez zmian), trzy proc. badanych deklaruje, że nie weźmie w niej udziału.

Wśród pozostałych polityków ubiegających się o urząd prezydenta prowadzi kandydat SLD Grzegorz Napieralski, na którego chce zagłosować 6 proc. pytanych (spadek o 3 pkt. proc.). 3 proc. badanych zamierza głosować na kandydata Wolności i Praworządności Janusza Korwin-Mikkego (bez zmian).

Po 1 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zagłosuje na Andrzeja Olechowskiego (niezależny, popierany przez SD) Andrzeja Leppera (Samoobrona) i Waldemara Pawlaka (PSL). Poparcie dla nich nie zmieniło się od poniedziałkowego badania SMG/KRC. Nie podano, jakim poparciem cieszą się kandydatury Marka Jurka (Prawica Rzeczypospolitej), Bogusława Ziętka (Polska Partia Pracy) i Kornela Morawieckiego.

9 proc. pytanych jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje. Według szacunków SMG/KRC frekwencja w I turze wyborów wyniosłaby 50 proc. To wzrost o 1 pkt. proc. w porównaniu z badaniem z 31 maja.

SMG/KRC przeprowadził sondaż metodą telefoniczną w piątek, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych osób. O wskazanie kandydata w I turze poproszono 883 osób, a w II turze - 887.