O urząd prezydenta Wrocławia powalczy Jacek Uczkiewicz, były wiceprezes NIK. W Łodzi będzie kandydować obecny wiceprezydent miasta Dariusz Joński. W Rzeszowie o reelekcję powalczy prezydent Tadeusz Ferenc.
Reklama
W Warszawie bez niespodzianek – Wojciech Olejniczak. Zmierzy się z prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz, którą do wyborów ponownie wystawi PO, oraz prawdopodobnie z Czesławem Bieleckim lub Jackiem Sasinem – to z tej dwójki ma wybrać kandydata PiS.
W Poznaniu pierwszym oficjalnie zgłoszonym kandydatem jest Dariusz Bachalski. Popierają go Stronnictwo Demokratyczne, SLD, Unia Pracy i Racja Polskiej Lewicy. Pewnym kandydatem wydaje się obecny prezydent miasta Ryszard Grobelny, który pertraktuje z PO na temat jej poparcia.
O prezydenturę Szczecina walczyć będzie nawet sześciu kandydatów. Pierwsza zadeklarowała swój start Małgorzata Jacyna-Witt, która chce startować z własnym komitetem. Oficjalnie swojego kandydata zgłosiło już także PSL – jest nim socjolog Anna Nowak. Trzecim znanym kandydatem jest szef klubu SLD w radzie miasta Szczecina Jędrzej Wijas. Wcześniej Sojusz planował, by w wyborach wystartował poseł Bartosz Arłukowicz, ale ten odmówił.
Wyborcza gorączka dotarła już także do mniejszych miast. W Tarnowie kandyduje popierany przez PO dotychczasowy prezydent Ryszard Ścigała oraz kandydatka PiS, miejska radna Anna Czech.