Przebywająca w Polsce matka biznesmena Marina Chodorkowska od lat spotyka się z czołowymi politykami z państw UE oraz USA w sprawie jej syna.

Reklama

Rzeczniczka resortu Joanna Dębek poinformowała, że na wtorkowym spotkaniu Marina Chodorkowska przedstawiła ministrowi sytuację prawną i faktyczną syna oraz związane z nią wątpliwości.

"Sprawa jest bardzo skomplikowana i delikatna. Dotyczy bowiem z jednej strony wymiaru sprawiedliwości w innym państwie nie będącym członkiem UE, a z drugiej - ochrony podstawowych praw człowieka. Mam nadzieję, że w trakcie zbliżającej się Rady Ministrów Sprawiedliwości Unii Europejskiej poświęcimy jej część rozmów" - zadeklarował Kwiatkowski.

W ramach obecnego wyjazdu Marina Chodorkowska ma też się spotkać m.in. z minister sprawiedliwości Niemiec. Wkrótce Chodorkowska uda się do Brukseli, gdzie czekają ją spotkania z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Michaił Chodorkowski, b. szefa koncernu Jukos po wejściu w konflikt z Kremlem został oskarżony i skazany na karę 8 lat więzienia. Wyrok odbywał najpierw w uranowej kolonii IK-10 w Krasnomieńsku w obwodzie czytyjskim, a obecnie przebywa w moskiewskim areszcie śledczym, bo czeka go kolejny proces, w którym grozi mu kara do 14 lat więzienia.