Dziennik Gazeta Prawana logo

PiS: Niech Gronkiewicz-Waltz przeprosi!

30 listopada 2010, 17:57
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Radni PiS chcą, by prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) przeprosiła warszawiaków za poniedziałkowy paraliż miasta spowodowany opadami śniegu i obiecała, że to się nie powtórzy. Zarzuty polityków PiS wobec prezydent odpiera rzecznik ratusza.

W związku z atakiem zimy radni Prawa i Sprawiedliwości proponują też zawieszenie pobierania opłat za parkowanie w centrum. Chcą również zezwolić kierowcom aut osobowych na korzystanie z buspasów. Rzecznik ratusza uważa, że te pomysły "są idiotyczne".

"Trwający od wczoraj paraliż komunikacyjny jest typowy dla nieudolnych rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jeżeli pani prezydent przegrywa walkę ze śniegiem, to jak poradzi sobie z innymi problemami warszawiaków? To jest zasadnicze pytanie na samym początku kadencji" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej radny Jarosław Krajewski.

"Chcielibyśmy, żeby pani Gronkiewicz-Waltz przeprosiła warszawiaków za wczorajszy dzień i obiecała, że to się nie powtórzy. To, co miasto stołeczne Warszawa zafundowało wczoraj, to był horror, zgroza" - mówił z kolei Maciej Wąsik, szef klubu PiS w Radzie Warszawy. Jak podkreślił, nie dość, że w poniedziałek po nieodśnieżonych ulicach nie mogły się poruszać samochody, to nie jeździły autobusy i tramwaje. "Tabor był zupełnie nieprzygotowany" - powiedział Wąsik.

Podkreślił, że prognozy pogody z wyprzedzeniem zapowiadały atak zimy. "Można było się przygotować, ale chyba rozprężenie po wygranych wyborach zwyciężyło nad poczuciem obowiązku urzędników miejskich" - ocenił Wąsik. "Gdyby atak zimy był wcześniej, podczas kampanii wyborczej, mielibyśmy czyściutkie ulice" - dodał. Wąsik poinformował, że gdy prezydentem stolicy był Lech Kaczyński, zwolnił urzędnika odpowiedzialnego za zaniedbania przy odśnieżaniu.

Radni PiS zapowiedzieli, że w środę na sesji Rady Warszawy złożą projekt uchwały zawieszającej na tydzień pobieranie opłat w strefie płatnego parkowania. Podkreślili, że w obecnej sytuacji są one fikcją: miejsca parkingowe są nieodśnieżone, a parkomaty - zamarznięte.

PiS proponuje też, by na czas opadów śniegu zezwolić kierowcom samochodów osobowych na jazdę buspasami. Według radnych PiS w poniedziałek autobusy miejskie nie jeździły, a buspasy były puste.

Negatywnie propozycje PiS ocenił p.o. rzecznika prasowego stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk. "Pomysły radnych PiS nie będę wprowadzone w życie, ponieważ są idiotyczne. Ostatnią rzeczą, jaką zamierzamy robić, jest zachęcanie do tego, by przyjeżdżać do centrum miasta samochodem" - powiedział PAP Andryszczyk. Podkreślił, że 70 proc. mieszkańców Warszawy korzysta z komunikacji publicznej, w tym z buspasów. "Pomysł na oddanie ich samochodom osobowym to przejaw skrajnej ignorancji" - uważa Andryszczyk.

"W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin metro i SKM funkcjonowały w miarę sprawnie, a dzięki, np. buspasowi ma Trasie Łazienkowskiej, pasażerowie byli w stanie przedostać się przez Wisłę. Tramwaje spóźniały się głównie dlatego, że tory były blokowane przez samochody osobowe" - ocenił Andryszczyk. Przyznał jednocześnie, że autobusy "w wielu przypadkach rzeczywiście utknęły w korkach".

Jak poinformował Andryszczyk, w nocy z poniedziałku na wtorek ulice odśnieżało 308 pługów, 170 solarek i 2000 osób. "Nie wszędzie udało się wygrać. Ale jeśli jedynym pomysłem PiS jest karanie urzędników i zakorkowanie buspasów, to może dobrze, że nie odpowiadają oni za miasto" - powiedział Andryszczyk.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj