Zjazd założycielski ruchu odwołującego się do dorobku Lecha Kaczyńskiego odbędzie się na początku kwietnia - dowiedziała się PAP od osób tworzących ten ruch. Najbardziej prawdopodobne jego nazwy to: "Ruch im. Lecha Kaczyńskiego" lub "Pamięć i Zobowiązanie".

Reklama

"Będziemy chcieli około 10 kwietnia powołać ogólnopolski ruch. Odbyłby się wtedy zjazd założycielski, na który przyjechaliby przedstawiciele stowarzyszeń z całego kraju i wybrali władze" - powiedział w czwartek PAP Jacek Sasin, minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodał, że nie zapadła jeszcze decyzja, co do daty i miejsca zjazdu.

10 grudnia ubiegłego roku, osiem miesięcy po katastrofie smoleńskiej, w podwarszawskiej Jachrance uczestnicy konferencji "Lech Kaczyński - Pamięć i Zobowiązanie", wypełniali ankiety w sprawie powołania ruchu społecznego. Zapleczem ruchu miałyby być osoby działające w komitetach poparcia Jarosława Kaczyńskiego w zeszłorocznych wyborach prezydenckich.

W ankiecie zapytano m.in. czy ma powstać ogólnopolski ruch społeczny, związany programowo z myślą i działalnością Lecha Kaczyńskiego, czy federacja ruchów i stowarzyszeń.

"Z ankiet wynika, że wśród osób deklarujących chęć dalszego działania jest oczekiwanie powstania jednolitej, ogólnopolskiej struktury, z centralnym przedstawicielstwem, czyli nie tylko porozumienia niezależnych organizacji" - powiedział PAP Sasin.

Reklama