"(Uchwała) jest oddaniem hołdu, tym którzy polegli. Wymieniamy tam bardzo wiele nazwisk, z naszego środowiska politycznego, ale hołd jest wyraźnie oddany wszystkim. Są tam też słowa, które odnoszą się do tego, co dzieje się w dalszym ciągu po katastrofie, dlaczego prawda nie została po dziś dzień wyjaśniona" - mówił na konferencji prasowej po zakończeniu obrad prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Reklama

"Ta potrzeba prawdy, potrzeba właściwego uczczenia, tych, którzy zginęli jest tutaj podniesiona bardzo mocno" - dodał prezes PiS.

Rada Polityczna przyjęła też uchwałę związaną z 6. rocznicą śmierci Jana Pawła II. Prezes PiS podkreślał, że oddaje ona hołd "największemu z Polaków i wzywa do tego, żeby jego nauka była traktowana poważnie".

Kaczyński mówił, że na początku lat 90. papież wzywał, żeby Polskę budować wedle zasad moralnych, których podstawą jest dekalog, jednak - według niego - zostało to odrzucone, także przez ludzi, którzy dziś rządzą Polską.

W kolejnej uchwale PiS sprzeciwia się powstaniu systemu informatycznemu, który będzie służył zbieraniu danych o uczniach. Kaczyński uważa, że informacje te zaczną "krążyć" i będą wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem.

Rada przyjęła też regulamin wyborów wewnątrzpartyjnych na poziomie gmin i powiatów.